Dzieci uczestnikami Festiwalu Nadziei
Załączniki:

Festiwal Nadziei


DSCF36695c9dccfea3f5Co słychać w King’s Kids Polska?
“Pokolenia żyjące razem Królestwem Bożym”
KKI jest międzynarodowym ruchem, obejmującym styl życia w królestwie, który opiera się na rodzinie i więziach międzypokoleniowych.
Naszym celem jest mobilizować, wyposażać, wychodzić do i troszczyć się o dzieci, młodzież i ich rodziny, w celu poprowadzenia ich ku ich przeznaczeniu poznawania Boga w sprawdzony sposób, przynoszący Mu radość, jednocześnie przybliżający Jego i Jego Królestwo. Naszym fundamentalnym fragmentem są słowa z 5 Księgi Mojżeszowej 6:6-7
„Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję, będą w twoim sercu. Będziesz je wpajał w twoich synów i będziesz o nich mówił, przebywając w swoim domu, idąc drogą, kładącsię i wstając.”
KKI jest służbą Młodzieży z Misją (YWAM), która usługuje przy współuczestnictwie rodzin, kościołów i innych organizacji o podobnych założeniach.
Zasadnicze wartości
Nasze przekonania, najistotniejsze wartości i wspierające zasady są wyrazem naszych podstawowych przekonań połączonych z konkretnymi wskazówkami danymi nam przez Boga, od założenia w 1976 roku. One tworzą serce naszych fundamentalnych przekonań, relacji, stylu życia i rodzaju działalności naszej służby. Są one zakorzenione w Bożym pisanym słowie, Biblii, i zyskały potwierdzenie jako rama naszego powołania poprzez wiele doświadczeń o dużej wadze i sile twórczej.
Wartości odnoszą się do tych biblijnych wartości, które mają wyróżniające się znaczenie w naszej służbie. Definiują naszą tożsamość, cel, sposób podejmowania decyzji i dają wskazówki jak kochać i służyć Bogu i bliźniemu. Jako takim, przyznano im dominującą pozycję. Nasze podstawowe przekonania i inne zasady, pomimo, że są ważne jeśli chodzi o zrozumienie naszej służby, zawierają prawdy, które mogą być wspólne dla innych wierzących i również innych służb.
Jest naszą nadzieją, że kolejne pokolenia nauczą się poznawać, kochać, ufać i być posłusznym Bogu w zgodzie z tymi przekonaniami, wartościami i zasadami. My dalej modlimy się, że wezmą sobie te wartości do serc i nauczą się jak uzyskiwać dostęp do Bożej łaski, aby wcielać te wartości w codzienne życie i wyrazy miłości.

Uważamy naszą relację z Bogiem za nasz priorytet, wzrastając w poznawaniu Go bliżej i przynoszeniu Mu radości.
Cenimy sobie ćwiczenie się w uczniostwie w kontekście codziennego życia.
Cenimy duchowe możliwości i przeznaczenie dzieci i nastolatków.
Cenimy rodzinę i relacje międzypokoleniowe.
Cenimy zespołowe przywództwo, nawiązywanie kontaktów i wspólnotę.
Cenimy styl życia polegający na wychodzeniu do wszystkich ludzi w celu szerzenia wiedzy o Jezusie i Jego Zbawieniu, służąc wszelkimi sposobami szerzeniu Jego Królestwa we wszelkich sferach życia społecznego na świecie.

Tych sześć zasadniczych wartości reprezentuje dodatkowe zasady KKI, które dostarcza zespół treningowy KKI.


74687_10151431308278627_888560435_nWołanie do Pana Boga, modlitwy i listy do rodzin w Sandy Hook
Pamiętam w pewien póżno jesienny poniedziałek kiedy zaczynaliśmy naszą “godzinę biblijną” z dziećmi w wieku 6-8. od samego początku dało się wyczuć, że coś jest nie tak i coś noszą na sercu o czym chcieliby się podzielić.
“co się dzieje”? słyszeliście o tym co satło się w Sandy Hook ? w USA ? przed wczoraj zginęło tam ponad 20 dzieci……….. rumor stał się większy i oczywiście dzieci jedno przez drugie dodawało inne fakty z tego smutnego i tragicznego zdarzenia.
Wraz z nauczycielami kazaliśmy się wszystkim wyciszyć i polóżyć na podłodze, wiedzieliśmy, że nasza lekcja będzie inna. Przygotowaliśmy nasze serca przed Panem Bogiem jak zawsze i pytaliśmy się co jest w Jego sercu dla tych rodzin które pozostały w wielkim smutku.
Po tej intymnej modlitwie wszyscy z dziećmi czuliśmy, że jesteśmy w tym samym duchu więc zaczeliśmy modlić się o te rodziny po czym Pan Bóg pokierował nas abyśmy napisali, namalowali do nich wielki list który będzie naszym wsparciem modlitewnym ! Bóg naprawdę używał dzieci które będąc mu posłuszne wykonały niesamowitą pracę lecz przede wszystkim były tam w Duchu i czuły ból tych którzy starcili najbliższych.


IMG233Dzieci otrzymały wizję modlitwy o Bangladesz… Bóg odpowiedział
Już na samym początku naszej lekcji odczuwaliśmy, że coś jest nie tak. Nasi 7, 8 i 9 latkowie poruszeni byli tym co stało się w w trakcie tygodnia w Bangladeszu.
Tysiące osób zginęło pod gruzami fabryki, w zasadzie budynku który służył wielu firmom odzieżowym które szyły tam swoje ubrania. Rozmiar tragedii był olbrzymi a w katastrofie budowalnej zginęły dzieci które za pensję 5 dolarów, pracowały po 12 godzin dziennie.
Zaczęliśmy wołać do Boga o pomoc i miłosierdzie i wtedy Pan Bóg przemówił do 2 klasistów aby zebrali pieniążki i wsparli jakąś rodzinę.
Cudownie było oglądać tych 8 latków którzy z ich nauczycielem panią Martą, wyrabiali rzeczy ręcznie aby je sprzedawać i tym samym błogosławić kogoś kogo wogóle nie znali.
W tym samym czasie wierzący misjonarze nawiązli relację z rodziną która straciła swoją córkę – siostrę. Jej ciała nigdy nie odnaleziono dlatego też , rodzina nie otrzymała żadnego wsparcia.
Po 4 miesiącach pieniążki które zebrały dzieci (około 100 dolarów) doatrły do rodziny która została obdarowana przez zakup rikszy towarowej oraz tygodniową dietą. Jesteśmy Bogu wdzięczni za to, że użył włąsnie 8 latków aby błogosławić tych którzy byli w potrzebie. Ta relacja – posłuszeństwo Bożemu głosowi nadała nowy wymiar ich realcji z Bogiem i to tylko dzięki temu, że 10 uczniów w wieku 8 lat odważyła się zaufać Bogu, słuchać go i być mu. posłusznym.


1375980_736239286393675_1138043809_n

Modlitwa za Europę w jej sercu
Wspólnie z żoną i liderami King’s Kids z całej Europy mogliśmy 23 Paździenika modlić się wstawienniczo o nasz kontynent Europa w jej sercu w Brukseli.
To było niesamowite uczucie stać w miejscu gdzie zapadają ważne decyzje dla Uni Europejskiej i modlić się o to aby Bog kierował decyzjami.
Mogliśmy także przeciwstawiać się decyzją które są przeciwko rodzinom, ich prawidłowemu Bożemu funkcjonowaniu oraz innym dziwnym propozycją ludzi którzy widzą wolność inaczej.
Jesteśmy Bogu wdzięczni i już modlimy się o wysłanie dziecięcych wstawienników modlitewnych za Parlament i ich członków. Dzięki Bóżej łasce wierzymy, że w 2014 będzeimy mogli być z dziećmi i modlić się o tych którzy sprawują władzę.

 

 

 


CO W PRZYSZŁOŚCI? – plany, konferencje, szkolenia
7-11 Listopad – Pierwszy Misyjny „Samuel” i KKI wyjazd grupy dziecięcej do Budapesztu! Proszę módl się o ochronę i finanse!
Możesz pomóc wpłącając na konto umieszczone w nagłówku.
24 Listopad – SCH Południe Warszawa – Nabożeństwo Rodzinne !
13 Grudzień – ewangelizacja dziecięca we Włocławku w Kościele Rzymsko – Katolickim.
04.01.2014 – rozpoczęcie Kursu ALFA dla młodych w King’s Kids w Rudzie Śląskiej
03.01 do 06.01.2014 – II wyjazd misyjny „Samuel” i KKI dzieci do Krakowa


Rodzinny WEEKEND “PODAJ DALEJ”
Jedną z naszych wizji jako King’s Kids International jest widzieć silne rodziny, ktore żyją Królestwem Bożym Razem.
W ostatnich latach widać jak rodziny przeżywają kryzys, w samej tylko Warszawie, statystycznie co 3 rodzina jest rozbita lub żyje w separacji.
Dzieci pozostawione same sobie stają się emocjonalnie bezdomne a komercjalizacja pod znanym hasłem “i” z angielskiego “ Ja” – iPod, iPhone czy samo Ja i ja “i” koncentruje się na jednostce jako samo wystarczającej.
To co dzieje się teraz nie jest w sercu naszego Ojca, ktorego pragnieniem jest widzieć rodzinę służącą razem. Niestety problem ten dotknął nasze kościoły. które w pogoni za lepszym życiem często tracą najważniejszy priorytet – spędzanie czasu jako rodzina i przekazywanie wartości z pokolenia na pokolenie.
Bóg przekazał Mojżeszowi w ( V Ks. Mojż. 6:6-7 )wyraźnie aby pilnować i przekazywać co jest w Jego sercu aby młode pokolenie mogło żyć swoją wiarą!
Jak to zorbić w dzisiejszych czasach kiedy wśród natłoku spraw najlpeiej jest włączyć video game lub dać smartfona i samemu odpocząć ?
Na początku Października w Katowicach mogliśmy wspólnie z rodzinami. odkrywać na nowo kim jesteśmy jako rodzina, uwielbiać Boga i chwalić go za to, że ma dla nas cel.
Wspólnie odkrywaliśmy piękno w przyrodzie opowiadając o tym jak Bóg stworzył rzeczy dookoła nas. Wspólnie odkrywaliśmy jak Pan Bóg stworzył nas innymi i jak wielkim wyzwaniem jest aby tworzyć coś wspólnie. Wspólnie mogliśmy uwielbiać, bawić się i szukać wspólnego celu z naszymi pociechami. Był to naprawdę wspaniały czas odkrywania naszej tożsamości jako rodziny i przygody wśród natłoku spraw.


swietaWarunki uczestnictwa w akcji „Święta z Historią Biblijną”
Do wzięcia udziału w akcji zachęcamy wszystkich (kościoły, zbory, organizacje misyjne, firmy i osoby prywatne), którzy w okresie świątecznym organizują spotkania, wigilijki, odwiedziny (szpitale, hospicja, domy dziecka, świetlice środowiskowe), podczas których mają możliwość i pragnienie obdarowywać dzieci książeczkami „Witaj Królu”.
Warunkiem uczestnictwa jest:
1. Zgłoszenie chęci wzięcia udziału w akcji i podanie ilości potrzebnych książeczek.
Zgłoszenia telefoniczne: 089 6460820, kom. 784 621 194.
Zgłoszenia email: info@ichthys.pl
2. Uiszczenie wpłaty w wysokości 1,50 zł. za każdy zamówiony egzemplarz książeczki (opłata zawiera częściowe pokrycie kosztów produkcji i przesyłki).
W wyjątkowych sytuacjach książeczki można otrzymać bezpłatnie.
wpłat należy dokonywać na konto:
Fundacja ICHTHYS ul. Bursztynowa 17, 14-100 Ostróda Bank Millennium 96 1160 2202 0000 0000 2665 4288
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 10 grudnia 2012 roku
kolesNajpotrzebniejszym darem dla człowieka jest drugi człowiek. Na początku naszej historii Stwórca obdarował Adama Ewą i Ewę Adamem. Dla rodziców zaś, najbardziej oczekiwanym prezentem jest ich własne dziecko — wiemy to przecież z własnego doświadczenia. Czyż nie tak? Jezus Chrystus zstąpił między ludzi jako prezent Boga Ojca dla każdego Adama i dla każdej Ewy. Czy nie należy powitać Go i przyjąć serdecznie? A potem się z Nim zaprzyjaźnić? Niechaj tegoroczne Święta Narodzenia Pańskiego staną się okazją do zawołania: Witaj Królu! Witaj w moim życiu i pozostań ze mną na stałe!
Pastor Kazimierz Sosulski, Kościół Zielonoświątkowy w Pruszkowie
Soli Deo Gloria


Prośba o modlitwę
Wesprzyj proszę rodzinę i przyjaciół Moniki Łobodzińskiej (14-latki) w modlitwie o zdrowie. Dziewczynka jest po wypadku, jej stan zdrowia jest poważny.
Elżbieta Bednarz


infografikaSZLACHETNA PACZKA
SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt realizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA.
Od 11 lat łączy potrzebujących z osobami, które chcą pomagać i czerpią z tego radość. Dzięki innowacyjnemu podejściu i standardom działania projektu rodziny żyjące w ubóstwie otrzymują konkretną, dopasowaną do potrzeb pomoc – tylko w 2011 roku udało się pomóc niemal 12 tys. potrzebujących rodzin, a łączna wartość przekazanej pomocy wyniosła 18 mln zł.
Obecnie w 430 lokalizacjach w całej Polsce poszukujemy osób, które chcą współtworzyć projekt jako:
LIDER SZLACHETNEJ PACZKI – wolontariat
Zapraszamy Cię do:
Budowania zespołu wolontariuszy i koordynowania jego pracą,
Dbania o jak najlepszą pomoc rodzinom w potrzebie,
Organizacji zaplecza logistycznego w Twoim rejonie.
Aplikuj jeśli:
Masz w sobie chęć pomagania i kochasz ludzi,
Lubisz pracę na wysokich obrotach i nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych,
Jesteś bardzo dobrze zorganizowany,
Odnosisz sukcesy w koordynowaniu pracy innych,
Jesteś komunikatywny i lubisz pracować z ludźmi,
Bierzesz odpowiedzialność za swoje działania i ich owoce.
Co możesz zyskać:
Radość niesienia pomocy
Realnie zmieniasz miejsce, w którym mieszkasz
Udział w szkoleniach
Rozwój cenionych na rynku pracy kompetencji: zarządzania zespołem, komunikacji, organizacji i motywowania
Szansę sprawdzenia się w działaniu
Nową paczkę przyjaciół i znajomych
Zgłoś się na stronie: www.superw.pl
Na zgłoszenia czekamy do 15 czerwca.
Pobierz:

Nasza reakcja na żałobę narodową!
Piasek, 14.04.2010
Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!
W tych szczególnych dniach żałoby narodowej zwracamy się do Was z propozycją wspólnej
reakcji na trudną sytuację duchową naszego narodu polskiego. Po katastrofie lotniczej 10 kwietnia
2010 w Smoleńsku nasz naród ogarnęła atmosfera smutku i beznadziei. Jednocześnie wystąpiło u
nas w Polsce niepowtarzalne otwarcie na szukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania życia.
Dotyczy to także najmłodszego pokolenia. Mamy znakomitą okazję, aby podzielić się prawdziwą
nadzieją z tymi, którzy nadziei w Bogu jeszcze nie mają. Nasz kraj jest pełen religii, ale brak mu
prawdziwego życia chrześcijańskiego nacechowanego pokojem, radością i szczęściem. To daje
tylko Pan Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel!
Właśnie dlatego Departament MultiMediów Europejskiej Społeczności Ewangelizacji Dzieci we
współpracy z polskim oddziałem Społeczności Ewangelizacji Dzieci przygotował specjalną
książeczkę (16 ilustrowanych stron) do bezpłatnego rozdawania pt. ‘Dlaczego? Odpowiedzi na
trudne pytania.’ W książeczce tej młody czytelnik otrzymuje biblijną odpowiedź na wiele
aktualnych pytań, na przykład: ‘Czy Bóg troszczy się o mnie?, Dlaczego nieszczęścia dzieją się
na świecie? Dlaczego Bóg dopuścił do tragedii? W jaki sposób mogę przebrnąć przez te
ciężkie chwile?’
Książeczka ta zostanie wydana najpóźniej jutro w drukarni ‘Arka’ w Cieszynie. Będzie wysyłana
natychmiast po wydrukowaniu tak, aby przed najbliższą sobotą trafiła do wszystkich chętnych.
Książeczki te można otrzymać bezpłatnie, ale jej wydanie będzie pokryte z Waszych ofiar. Ofiary
można przesyłać na konto Fundacji Społeczności Ewangelizacji Dzieci, ul. Dworcowa 18, 43-211
Piasek, Bank Śląski, ul. Bankowa 1, 43-200 Pszczyna na konto: 47 1050 1315 1000 0001 0144
6755 z dopiskiem ‘Książeczki Dlaczego’
Prosimy Was o natychmiastowe określenie ilości książeczek, które jesteście w stanie rozdać w
swoim otoczeniu. Określenie ilości książeczek będziemy traktować jako formalne zamówienie.
Prosimy o podawanie adresów pocztowych, numerów telefonów i adresów elektronicznych.
Książeczki będzie można też odebrać prosto z drukarni w Cieszynie, albo z siedziby Społeczności
Ewangelizacji Dzieci w Piasku koło Pszczyny. Dla osób i zborów z dalszej okolicy będziemy
wysyłać paczki natychmiast po ich wydrukowaniu pocztą kurierską.
Oczekujemy na natychmiastowe zamówienia telefonicznie: 32 210 52 15 lub 32 211 46 37 i
elektroniczne: Gruszczynski@o2.pl lub czeslaw7@eta.pl
Razem z Wami pozostajemy w modlitwie o wszystkich zasmuconych, a szczególnie o dzieci,
które straciły swoich rodziców i innych im bliskim. Płaczemy razem z naszym narodem i
pragniemy mu nieść wieść o Tym, który jest w stanie otrzeć wszelką łzę, o Panu Jezusie
Chrystusie.
Wasi bracia w Chrystusie
Bogdan Bassara, dyrektor Departamentu MultiMediów Europejskiej Społeczności Ewangelizacji
Dzieci
Czesław Bassara, Międzynarodowa Służba Nauczania Biblii
Łukasz Gruszczyński, dyrektor krajowy Społeczności Ewangelizacji Dzieci w Polsce
Artur Połeć, przewodniczący zarządu krajowego Społeczności Ewangelizacji Dzieci w Polsce.


Misja Pokoleń – Biuletyn marzec 2010
Do pobrania:


Warszawa2008048Uroczystość zakończenia podyplomowych studiów katechetycznych rocznika 2007/2008
Dnia 21 czerwca miała miejsce uroczystość wręczenia świadectw ukończenia studiów podyplomowych w zakresie religii.
W roku akademickim 2007/2008 studia ukończyło osiemnastu studentów.
Po raz pierwszy w historii Warszawskiego Seminarium Teologicznego absolwenci i wykładowcy seminarium wystąpili w togach – uroczystych strojach.
Kierownikiem studiów katechetycznych, tak jak w poprzednich latach, była dr Elżbieta Bednarz.
Więcej zdjęć na stronie Warszawskiego Seminarium Teologicznego w dziale Galeria


Pytanie o maturę z religii Kościoła Zielonoświątkowego w RP
Dzięki staraniom Rektorów uczelni teologicznych oraz zwierzchników Kościołów posiadających ustawę o stosunku Państwa do Kościoła, a także przy pełnej akceptacji Ministra Edukacji Narodowej, przystąpiono do prac legislacyjnych i organizacyjno-dydaktycznych nad wdrożeniem egzaminu maturalnego poszczególnych Kościołów o unormowanej sytuacji prawnej.
Po konsultacjach MEN z Kościołem Zielonoświątkowym w RP, zwierzchnik Kościoła, brat bp. Mieczysław Czajko wraz z Naczelną Radą Kościoła oraz osobami odpowiedzialnymi za nauczanie religii zielonoświątkowej w ramach systemu oświaty, postanowili przystąpić do projektu.
Czy warto przystąpić do egzaminu maturalnego z religii zielonoświątkowej?
Matura z przedmiotu, który dla chrześcijańskiej młodzieży, posiadającej ogólną wiedzę biblijną, a także szczegółową z historii i geografii narodów biblijnych, nauce o Bogu i Jego Kościele oraz wielu innych zagadnieniach nie jest trudnym zadaniem, a przynosi niezwykle wymierne korzyści:
Po pierwsze – uczeń zdający ten przedmiot otrzymuje dodatkowe punkty i ocenę z egzaminu maturalnego, które to umożliwią zdawanie na wybrane uczelnie teologiczne, filozoficzne, lub też inne uczelnie humanistyczne, ale też wzmocnią ogólną sumę punktów abiturienta.
Po drugie – uczniowie należący do społeczności naszego Kościoła zaprezentują odpowiedni poziom nauczania biblijnego, którym będą mogli pochwalić się przed nauczycielami należącymi do komisji swojej szkoły, a także w późniejszej drodze pisemnych prac egzaminacyjnych, przed Centralną Komisją Egzaminacyjną w Warszawie.
Po trzecie – dzięki włączeniu się uczniów i nauczycieli Kościoła zielonoświątkowego w przygotowania i udział w tak bardzo ważnym, państwowym egzaminie maturalnym z religii określonej konfesji, inne będzie spojrzenie środowisk katolickich, władz świeckich na działania i status naszego Kościoła.
Jak wyglądać będzie organizacja egzaminu maturalnego z religii?
Matura z religii jako jednego z przedmiotów maturalnych znajdować się będzie w zestawie przedmiotów dodatkowych, czyli piąty przedmiot /na wzór języka regionalnego/.
Zakłada się najwcześniejszy termin zdawania matury w roku 2010. Uczniowie, którzy rozpoczynają w bieżącym roku szkolnym (2007/2008) naukę w szkole ponadgimnazjalnej mają możliwość nauczania biblijnego zgodnie z programem przygotowanym dla potrzeb przyszłej matury z religii zielonoświątkowej.
Zakłada się brak obowiązku uczestnictwa w lekcjach religii dla klas ponadgimnazjalnych w ramach systemu oświaty (czyli w punktach katechetycznych zarejestrowanych w urzędzie oświaty) – na wzór zdawania innych przedmiotów egzaminacyjnych, które nie były w planie zajęć szkolnych. Jeśli jednak zbór organizuje punkt katechetyczny z uwzględnieniem ostatniego etapu edukacyjnego (klas ponadgimnazjalnych) to wskazanym jest wtedy uczestnictwo uczniów w zajęciach.
Dwa lata przed terminem zdawania matury muszą ukazać się informatory z zestawem przykładowych zagadnień egzaminacyjnych, które dotrą do osób zainteresowanych.
Egzamin maturalny z religii będzie zdawany w formie pisemnej przed poinformowaną wcześniej o tym fakcie komisją szkolną. W następnym etapie procedury egzaminacyjnej nastąpi przesłanie napisanego tekstu egzaminu do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.
W Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, każdego z zainteresowanych maturą z religii Kościołów, wezmą udział powołani przez dany Kościół egzaminatorzy.
Zapis o ocenie z egzaminu maturalnego z religii znajdzie się na świadectwie maturalnym, natomiast o konfesji w zakresie zdawanego przedmiotu w załączniku do świadectwa maturalnego.
Dopuszcza się zdawanie egzaminu maturalnego z religii z wybranej przez ucznia konfesji (np. zielonoświątkowiec może zdawać maturę z religii ewangelickiej lub innej).
Jeśli jednak uczniowie zdecydują się na zdawanie egzaminu maturalnego z religii zielonoświątkowej, winni przygotować się do tego egzaminu na podstawie wymienionego poniżej programu i następujących podręczników przyjętych do wiadomości MEN:
Program nauczania religii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – TK/PR 6 Lic/2004.
E. Bednarz, R. Tomaszewski, Zielone Światło. Pismo Święte, Kościół i świat wartości młodego człowieka, Podręcznik wychowania biblijnego dla uczniów klas ponadgimnazjalnych. Klasa I, Kraków 2007.
Podręczniki do klasy drugiej i trzeciej są w przygotowaniu i ukażą się wkrótce w wydawnictwie Misji Pokoleń z Krakowa.
Podręcznik do klasy pierwszej można zakupić już dziś w Misji Pokoleń z Krakowa /Kraków, ul. Zygmunta Starego 130 tel. 012 637 05 71 e-mail: biuro@misjapokolen.org
Nauczycieli katechetów nauczających religię zielonoświątkową w ramach systemu oświaty na wszystkich etapach edukacyjnych, w tym przygotowujących przyszłych maturzystów do egzaminu z religii zielonoświątkowej, obowiązuje Podstawa programowa nauczania religii zielonoświątkowej w szkole podstawowej, gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych. Tekst podstawy programowej znajduje się na stronie internetowej: WWW.katechetyka.pl
Uwaga wszyscy nauczyciele katecheci!
Już wkrótce ukaże się Podręcznik metodyczny dla nauczycieli katechetów Kościoła zielonoświątkowego, autorstwa Elżbiety Bednarz. Pozycja ta zawiera niezbędne wiadomości z zakresu dydaktyki nauczania biblijnego na wszystkich etapach edukacyjnych, z uwzględnieniem metod, form, zasad pracy z uczniami. Podręcznik zawierać będzie także podstawę programową nauczania religii zielonoświątkowej, a także wszystkie programy, które posiadają symbol nadany przez Kościół Zielonoświątkowy w RP, po skierowaniu do wiadomości MEN. Do programów opracowane zostały obowiązujące dziś plany wynikowe i niektóre z nich będą także umieszczone w podręczniku.
Informacja o podręczniku znajdzie się na stronie internetowej: WWW.kz.pl
Zachęcam także do odwiedzania internetowej strony katechetycznej: WWW.katechetyka.pl
Elżbieta Bednarz – członek komisji MEN z ramienia Kościoła Zielonoświątkowego w RP ds. egzaminu maturalnego z religii.

Zielone światło cz.2
Drodzy Nauczyciele, Liderzy grup młodzieżowych;
Oddajemy w Wasze ręce pomoc dydaktyczną do prowadzenia zajęć z młodzieżą.
Scenariusze lekcji do nauczania religii w klasach ponadgimnazjalnych są kontatybilne z podręcznikami dla uczniów. Każdy układ programu poszczególnych klas znajduje swoje odzwierciedlenie w opracowanych scenariuszach zajęć.
W przedłożonych scenariuszach dla klasy II wystąpiły małe różnice dotyczące ilości lekcji do przeprowadzenia, z uwagi na fakt, iż w bloku programowym: Człowiek wobec życia. Zagadnienia etyczne, nastąpiło podzielenie dwóch tematów na odrębne jednostki lekcyjne. Dotyczy do tematów:
Lekcja 15 – było:
Zdrada, pornografia zagrożeniem życia rodzinnego,
A jest:
15 A: Zdrada zagrożeniem życia rodzinnego,
15 B: Pornografia zagrożeniem życia rodzinnego.
Lekcja 17 – było:
Człowiek wobec uzależnień – uzależnienie od narkotyków i komputera,
A jest:
17 A: Człowiek wobec uzależnień – uzależnienie od narkotyków,
17 B: Człowiek wobec uzależnień – uzależnienie od komputera i Internetu.
Do wielu tematów opracowane są także prezentacje multimedialne, które dołączone są do książki na płytach DVD. Niektóre lekcje odwołują nauczyciela/lidera do strony internetowej, na której zamieszczony jest film, który warto obejrzeć wspólnie z uczniami. Jeśli nie ma możliwości dostępu do Internetu, w miejscu w którym odbywają się spotkania młodzieżowe, można oczywiście film zgrać na płytę i odtworzyć za pomocą odpowiedniego sprzętu. Zdaję sobie doskonale sprawę, że w wielu przypadkach występują braki nie tylko w dostępie do Internetu, ale także w posiadaniu sprzętu, na którym będzie można uczniom odtworzyć prezentacje multimedialne. W takiej sytuacji, jeśli nie mamy własnego laptopa, warto poprosić ucznia o przyniesienie laptopa i obejrzeć prezentację czy film na małym ekranie.
W programie klasy II znalazły się zarówno tematy z zakresu biblistyki, teologii dotyczącej Ducha Świętego oraz Chrztu i Wieczerzy Pańskiej, jak też z zagadnień etycznych i egzystencjalnych.
Zapewne nie wszystkie tematy w równym stopniu będą interesowały uczniów, ale na pewno wszystkie są niezwykle ważne w poznawaniu Słowa Bożego, praktycznego chrześcijaństwa oraz życia młodego człowieka tu i teraz, a także w przyszłości.
Warto zaopatrzyć się w podręcznik dla ucznia, gdyż często trzeba będzie z niego korzystać podczas zajęć. Tytuł podręcznika do klasy II brzmi: „Zielone światło. Księgi Biblii, Duch Święty i Chrzest Wiary oraz zagadnienia etyczne”, autorstwa Elżbiety Bednarz oraz Romualda Tomaszewskiego.
Scenariusze powstały podczas realizacji programu podyplomowych studiów katechetycznych w Warszawskim Seminarium Teologicznym w roku akademickim 2008/2009.
Wszystkie szczegółowe konspekty powstały pod moim kierunkiem i z ostateczną moją redakcją. Poniżej podane zostaną tematy zajęć oraz autorzy poszczególnych scenariuszy:
I. CHARAKTERYSTYKA POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI BIBLII – STARY TESTAMENT
Lekcja 1. Anna Grzesiak
• Księgi historyczne
Lekcja 2. Anna Grzesiak
• Księgi dydaktyczne
Lekcja 3. Anna Grzesiak
• Księgi prorockie
II. CHARAKTERYSTYKA POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI BIBLII – NOWY TESTAMENT
Lekcja 4. Katarzyna Staśkiewicz
• Księgi historyczne
Lekcja 5. Katarzyna Staśkiewicz
• Księgi nauczające
Lekcja 6. Katarzyna Staśkiewicz
• Księga prorocka
III. GEOGRAFIA BIBLIJNA
Lekcja 7. Emilia Grzonkowska
• Palestyna w czasach starotestamentowych
Lekcja 8. Emilia Grzonkowska
• Palestyna w czasach nowotestamentowych
Lekcja 9. Emilia Grzonkowska
• Kraje mające stosunki z Izraelem
Lekcja 10. Emilia Grzonkowska
• Podróże Ap. Pawła
IV. CZŁOWIEK WOBEC ŻYCIA. ZAGADNIENIA ETYCZNE
Lekcja 11. Beata Brzeźnicka
• Chrześcijańska wolność a seks
Lekcja 12. Ruta Gościej
• Stosunek do osób chorych na AIDS
Lekcja 13. Ruta Gościej
• Problem aborcji
Lekcja 14. Beata Brzeźnicka
• Co z antykoncepcją?
Lekcja 15 A. Beata Brzeźnicka
• Zdrada zagrożeniem życia rodzinnego
Lekcja 15 B. Beata Brzeźnicka
• Pornografia zagrożeniem życia rodzinnego
Lekcja 16. Ruta Gościej
• Chrześcijanin wobec uzależnień – uzależnienie od alkoholu i nikotyny
Lekcja 17 A. Beata Brzeźnicka
• Chrześcijanin wobec uzależnień – uzależnienie od narkotyków
Lekcja 17 B. Ruta Gościej
• Chrześcijanin wobec uzależnień – uzależnienie od komputera i Internetu
V. CZŁOWIEK STWORZONY DO MIŁOŚCI I PRZYJAŹNI
Lekcja 18. Lidia Bronowicka-Sawczuk
• Miłość jako źródło planu życia człowieka
Lekcja 19. Lidia Bronowicka-Sawczuk
• Wartość różnych rodzajów miłości w życiu człowieka
Lekcja 20. Lidia Bronowicka-Sawczuk
• Przyjaźń wielką potrzebą człowieka
VI. DZIEŁO DUCHA ŚWIĘTEGO
Lekcja 21. Anna Dudek
• Natura Ducha Świętego
Lekcja 22. Anna Dudek
• Duch Święty w Starym Testamencie
Lekcja 23. Anna Dudek
• Duch Święty w Chrystusie
Lekcja 24. Anna Dudek
• Duch Święty w życiu człowieka
Lekcja 25. Anna Dudek
• Duch Święty w Kościele
Lekcje 26. Anna Dudek
• Dary Ducha Świętego
VII. PRZEZ CHRZEST NALEŻYMY DO BOŻEJ RODZINY
Lekcja 27. Marta Polak
• Chrzest Pana Jezusa
Lekcja 28. Marta Polak
• Przygotowanie do przyjęcia chrztu i sposób jego przeprowadzania
Lekcja 29. Marta Polak
• Znaczenie spożywania Wieczerzy Pańskiej
Lekcja 30. Marta Polak
• Wieczerza Pańska a Pascha
Moim życzeniem jest, aby prowadzenie zajęć z młodzieżą przynosiło Wam wielką satysfakcję i abyście mogli zauważać zmiany w życiu swoich podopiecznych. Życzę Wam i sobie, aby żaden młody człowiek, którego nauczamy, nie odszedł z drogi Bożej. Niech Pan Bóg błogosławi Wam w Waszej służbie i daje to, co niezbędne dla życia duchowego i cielesnego.
Elżbieta Bednarz

zielone-3Zielone światło cz.3
Ukazała się kolejna pomoc dydaktyczna dla nauczycieli. Jest to praca zbiorowa kilku studentów Warszawskiego Seminarium Teologicznego oraz wykładowcy dr Elżbiety Bednarz.
Autorzy scenariuszy /studenci/: M. Adamska; K. Culepa; M. Głaz; B. Łodziak; W. Naumiuk.
Tytuł: Scenariusze lekcji biblijnych o tematyce niepełnosprawności dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Drodzy Nauczyciele; Liderzy grup młodzieżowych;
ukazały się już trzy podręczniki do nauczania biblijnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Trzeci podręcznik nosi tytuł: „Zielone światło. Apologetyka, Dzieje ludów biblijnych, Życie religijne Żydów, Zagadnienie rodziny oraz pytania egzystencjalne”.
Wszystkie podręczniki można zakupić w Misji Pokoleń, pisząc na adres mailowy Andrzeja Michnika – apemi@wemedia.pl lub pod numerem telefonu: 0602 62 3616